Test Daf

TestDaf Federal Almanya Cumhuriyetin’de yüksek öğrenim görmek isteyen veya dil seviyesini gösteren resmi bir belgeye ihtiyaç duyanların girmesi gereken bir sınavdır. Sınavın açılımı ‘Test Deutsch als Fremdsprache’dir. İngilizce için girilen TOEFL sınavının Almancası şeklinde de tanımlamak mümkündür.

Sınav 3 seviyede gruplandırılır. Bu dil seviyeleri Avrupa Birliği Dil Komisyonu’nun hazırlamış olduğu Avrupa Birliği Dil Portfolyosu seviyelerine göre B2.1. ve C1.2. seviyelerine karşılık gelmektedir.

 • TestDaF Seviye 5 (TDN 5)
 • TestDaF Seviye 4 (TDN 4)
 • TestDaF Seviye 3 (TDN 3)

Almanya üniversitelerinde eğitim görmek için her sınav bölümünden TDN 4 seviyesinde sonuç elde edilmelidir. Eğer dil seviyesi ileri düzey ise bu seviyede TDN 5 seviyesine tekabül etmektedir ve yüksek öğrenimde bu seviye istenmektedir.

Sınav içeriği nedir?

TestDaF, bilim, yüksek okul, üniversite ve yüksek öğrenim ile ilgili konu ve soruları içermektedir. Üniversite öğrenimi için gerekli ve önemli olan dil yetisini ölçmektedir. Dil bilgisi seviyesini, okuma anlama, dinleme anlama, yazılı ifade ve sözlü ifade olmak üzere dört ayrı bölümde ölçmektedir. Bu nedenle bu sınavın belgesinde her bölümün puanı ayrı olarak yer alır.

Okuma anlama (Leseverstehen) bölümünde üç okuma metni verilir, toplamda metinler ile ilgili 30 soru cevaplanır. Bu bölüm için verilen toplam süre 60 dakikadır. Dinleme anlama (Hörverstehen) bölümünde de 3 dinleme parçası dinletilir ve toplamda 25 soru cevaplamanız gerekir. Bu bölüm için verilen toplam süre 40 dakikadır.

Yazılı anlatım (Schriftlicher Ausdruck) bölümünde istenilen bir konuda bir kompozisyon yazmanız gerekir. Bu bölüm için verilen toplam süre 60 dakikadır.

Sözlü anlatım (Mündlicher Ausdruck) bölümümde istenilen bir konuda konuşmanız gerekir. Bu konu güncel ya da küresel bir konu bazen de bir sorun olabilir. Bu bölüm için verilen toplam süre 35 dakikadır. Sınavın toplam süresi (teneffüsler hariç) 3 saat 10 dakikadır.

Aile Birleşimi

Almanya Aile Birleşimi için yapılan başvurularda A1 sertifikasının ibrazı zorunludur. Daha önce de bahsettiğimiz gibi A1 seviyesi temel Almanca seviyesidir. Bu düzeydeki kişiler yavaş ve anlaşılır bir şekilde konuşulanları anlayabilir ve en azından temel ihtiyaçlarını söyleyebilir. A1 sertifikasına sahip olmak için girilecek sınav düzenli tekrar ve çalışma ile çok kolay bir şekilde geçilebilen bir sınavdır. Sınav 4 bölümden oluşmaktadır. Bunlar okuma (lesen), yazma (schreiben), dinleme (hören), konuşma (sprechen) bölümleridir. Okuma (lesen) bölümünde sizden bir metin okumanız ve sorulara cevap vermeniz istenmektedir. Yazma (schreiben) bölümünde size verilen konuya uygun dilekçe ya da mektup yazmanız istenmektedir. Dinleme (hören) bölümünde ise dinletilen birkaç farklı konuyla ilgili soruları cevaplamanız istenir. Konuşma (sprechen) bölümü birkaç aşamadan oluşmaktadır. Kendinizi tanıtmanız, size gösterilen resimler yardımıyla bir diyalog kurmanız ve söylenilen bazı kelimeleri kodlamanız istenmektedir. A1 sertifikası ile ilgili olarak Goethe Institut ya da ÖSD’nin resmi internet sitelerinden de bilgi alabilirsiniz. Ankara, İstanbul ve İzmir’de bulunan Goethe Institut, sınav başvurularını kabul edip sınavları uygulayan yerlerdir. Bulunduğunuz şehirde Goethe Institut sınav merkezi olan yerleri arayarak da bilgi edinebilirsiniz.

Almanya Aile Birleşiminde Dil Yeterliliğinin Aranmadığı Durumlar Nelerdir?

Almanya Aile Birleşiminde bazı durumlarda dil yeterliliği aranmayabilir:

 • Eğer Almanca dil bilgisine sahip olduğunuz yeteri kadar belirgin bir şekilde, konsolosluk veya vize bölümü yetkilileri tarafından anlaşılıyorsa,
 • Almanya’da yaşayan eşiniz AB Mavi Kart sahibi ise,
 • Almanya Aile Birleşimi başvurusunda bulunan kişinin bedensel, zihinsel, ruhsal hastalığı ya da engeli var ise (güncel bir doktor raporu ile ispat edilerek ibraz edilmeli), 
 • Almanya’da yaşayan eşinizin istisna uygulanan bazı ülkelerden vatandaşlığı var ise,
 • Almanya’da yaşayan eşinizin ve aynı zamanda reşit olmayan Alman vatandaşı çocuğunuzun yanına gideceğiniz takdirde,

Almanca dil yeterliliği belgesi ibrazına gerek yoktur.

Not: Gerektiği durumlarda Almanya Federal Cumhuriyeti sizden oraya gittikten sonra 1 yıl süreyle dil kursuna devam etmenizi talep edebilir. Kurumların uyguladıkları kurs veya sınav tarihleri gibi bilgileri kurumların resmi web sayfalarından öğrenebilirsiniz. 

DSH

DSH sınavı (Deutsche sprachprüfung für den Hochschulzugang) Almanya’da yüksek öğrenim yapmak isteyen öğrencilerin Almanca bilgilerini ölçen bir sınavdır.

Bu sınavdan geçebilmeniz için seviyenizin C 1-C2 düzeyinde olması gerekir. TestDaf sınavından farklıdır çünkü TestDaf dünya genelindeki tüm sınav merkezleri tarafından yapılan bir sınavdır. DSH sınavına ise sadece Almanya’da bulunan devlet üniversitelerinde girilebilir. O okulun lisans ve master programlarına katılıma hak kazanmak için bu sınavı geçmek gerekmektedir. Sınava girebilmeniz için de en az 360 saat Almanca dersi almış olmanız gerekir. Sınav tarihleri üniversitenin kendi sayfasında önceden açıklanmaktadır. Üniversite eğitimini Türkiye’de ya da Almanya’da tamamlamış ve Almanca bilgisine sahip olanlar bu okulların sitelerine bakarak sınava katılım sağlayabilir. Sınav yazılı ve sözlü olarak iki bölümden oluşur. Sınavı geçmek için girilen bu sınavların her birinden en az 67 puan almanız gerekir. Bazı üniversiteler TestDaf sınavını kabul ederken, bazıları sadece DSH sınavını geçme şartı istemektedir. Sınava çalışırken dinleme, okuma, yazma ve konuşma becerilerine ağırlık vermeniz gerekmektedir. Bu sınavlara hazırlık çalışmalarında, Hueber ve Klett yayın evlerinin hazırlamış olduğu kitaplar çok yardımcı olacaktır.

TELC

Telc dil sertifikası dinleme, okuma, konuşma ve yazma alanlarında, seyahatte, meslekte ve yabancı dil konusunda sahip olduğunuz yetkinlikleri belgeleyen bir sınavdır.

Bu sınavın açılımı şöyledir: “The European Language Certificates”. Merkezi Frankfurt am Main’da bulunan TELC Gmbh, 11 farklı dilde yabancı dil sertifikası vermeye yetkili bir kurumdur. TELC, bir kamu kurumu olan Alman Halk Eğitim Birliği (Deutsch – Volkshochschule – Verband) ile işbirliği içinde çalışmaktadır. Association of Language Testers in Europe (ALTE)’un bir üyesi olan TELC sınavlarını da Avrupa ortak dil kriterlerine uygun şekilde hazırlar. Telc- language tests, diller için Avrupa Ortak Öneriler Çerçevesi (AOÖÇ) temelinde dil becerinizi değerlendirir.

AOÖÇ altı tane seviye basamağı tanımlar ve öğrencilerin ilgili seviyede neleri anlayabildiklerini ve dile getirebildiklerini betimler. Telc sertifikası alarak dil becerilerinizi pratikte kullanabildiğinizi belgelemiş olursunuz.

Telc neden önemli bir sınav? Türkiye’deki geçerliliği nedir?

Telc  Federal Almanya Hükümeti’nin partneri olarak düşünülebilir. Yabancı dil kurslarının bitiminde yapılan bu sınavı hükümet tanımaktadır. Alman vatandaşlığına geçmek isteyenler, dil bilgilerini Telc ile belgelendirebilir. Bu sertifika Almanca konuşulan tüm ülkelerde kabul edilmektedir.

Ülkemizde de okullarda, üniversitelerde, resmi kurum ve kuruluşlarda, uluslararası ticaret yapan firmalarca Telc sınavı tanınmaktadır. Sertifikanın nerelerde ve nasıl kullanıldığı aşağıdaki listede belirtilmiştir:

 • T.C. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) B2 ve C1 düzeyindeki Telc Almanca sertifikalarını YDS ile eşdeğer kabul etmektedir. Yani Türkiye’de lisans ve lisansüstü eğitiminizde ihtiyaç duyulduğu takdirde YDS belgesi olarak da sunabilirsiniz.
 • Sınavlar Avrupa Ortak Dil Kriterlerini baz alınarak hazırlandığı için hem Avrupa’da hem de Almanya’daki tanınmış üniversiteler tarafından resmen kabul edilmektedir.
 • Dünya çapında 3.000’den fazla sınav merkezi bulunmaktadır ve başvurularınızı kolayca yapabilirsiniz.
 • Özellikle tıp alanında Telc belgesi almak dil yeterlilik düzeyinizi göstermenizi sağlayacaktır ve Telc uzmanlık dil sertifikaları da denklik için kullanılmaktadır.
 • Almanya’da özellikle bakıcılık meslekleri için Almanca bilgisine ihtiyaç duyulmaktadır.
 • Almanya’da hemşirelik için dil seviyenizi gösterir belge olarak başvurduğunuz yere Telc belgenizi sunmanız gerekmektedir.
 • Telc İngilizce C1 sertifikaları Almanya’da ilkokul öğretmenlerinin dil bilgilerini belgelemeleri için kullanılmaktadır.
 • İspanya‘da Telc sertifikaları üniversitelerde yabancı dil bilgilerinin kanıtı olarak tanınmaktadır.
 • Polonya’da Telc sertifikaları, memur alımlarında gerekli dil becerilerinin kanıtı olarak kabul edilmektedir.

Fit in Deutsch

Deutsch für Jugendliche

Fit in Deutsch sınavı Goethe Enstitüsü tarafından 10-16 yaş arası gençler için yapılan bir sınavdır. Bildiğimiz üzere Goethe’den alınan sınav belgeleri tüm düyada geçerlidir ve bu sınavı geçen öğrenciler, dil yeterliliklerini belgelemiş olurlar. Bu sınavı geçenler basit sorular sorabilir, bir şey rica edebilir ve kendisini rahatlıkla ifade edebilir. Ayrıca basit konularla ilgili konuşma ve metinleri de anlayabilir. Sınav tarihleri Goethe sayfasında açıklanır ve ilgili sınav merkezlerince sınavlara katılım sağlayabilirsiniz.

Üniversiteyi Almanya’da okumak isteyenler bu sınava katılarak sınava ilişkin fikir edinebilir ve ileri düzey B1-B2 seviyelere de hazırlanmış olurlar. Katılımı yetişkin düzeydeki Goethe sınavlarına göre daha uygundur, bu sebeple gençlerimizin katılımı onlar için yararlı olacaktır. Sınav içerik olarak tıpkı diğer seviye belirleme sınavları gibi dinleme, okuma, yazma ve konuşma bölümlerinden oluşmaktadır. Ülkemizde pek çok özel okulda ve devlet okulunda Almanca eğitim verilmektedir. Öğrencilerimiz temel A1 ve A2 seviyelerinden sonra, sınava hazırlanabilir ve sınav merkezlerinden başvurularını gerçekleştirebilir. Bu sınav onları ileri düzey sınavlara da hazırlamış olacaktır. Goethe Institut ana sayfasında da sınava hazırlık çalışmaları bölümünden örnek sorular ve dinleme metinlerine de ulaşabilirsiniz.

FSP

2017 Yılından itibaren Almanya’da B2 dil yeterlilik sınavı hariç bu sınav tüm eyaletlerde uygulanmaya başlanmıştır. Berufserlaubnis (meslek izni) ve Approbation (denklik) almanız için ön şart olan tıbbi dil sınavıdır. Bu sınavı başarıyla geçtikten sonra Almanya’da doktorluğa başlayabilirsiniz. Sınav sadece temel tıp bilgisi değil teknik bilgileri de içermektedir. Bu sınav Alman hastanelerinde konuşulan tıp alanına özgü Almanca dil yeterliliğinizi ölçmektedir. Sınav tıpkı diğer Goethe sınavları gibi dört ana beceriden oluşmaktadır: Dinleme, okuma, yazma ve konuşma. Sınavı başarıyla geçmek için öncelikle B2 seviyesini bitirip akabinde tıp alanıyla ilgili kitaplardan çalışmanız yararlı olacaktır.