Nitelikli İş Gücü Göç yasası

Göç yasası ile Almanya’da iş fırsatları ve çalışma imkanları

Almanya Avrupa’nın nüfus açısından en büyük ülkesidir. Gelişmiş bir ekonomiye sahip olan Almanya üretimde Avrupa ülkeleri arasında lokomotif konumdadır. Bu denli yüksek üretim gücüne sahip ülkede iş gücüne ihtiyaç sürekli artmaktadır. Yaşlanan nüfusu da göz önünde bulundurursak genç iş gücü sayısının azlığından dolayı Almanya’nın göçmen talebi artmaktadır. Göçmen olarak başvuran kişilerde yaş sınırlaması bulunmadığı gibi sektör kısıtlaması da yoktur.

Kişi başına düşen milli gelir Türkiye’de 2020 itibariyle 8.207 dolar iken, Almanya’da bu rakam 2020 itibariyle 47.127 dolardır. Kişi başına düşen milli gelirin bu kadar yüksek olması bile Almanya’nın tercih edilmesinin en büyük sebeplerindendir. Göç yasası sayesinde; mesleki bir eğitim aldıysanız veya üniversite mezunuysanız, belirli bir seviyede Almanca biliyorsanız, Almanya’da iş kurabilir veya iş arayabilirsiniz.

Almanya göç yasası içeriği nedir?

Almanya son dönemlerde fazlasıyla nitelikli iş gücüne ihtiyaç duymaktadır. Göç yasasını 1 Mart 2020 tarihinde yürürlüğe koyan Almanya, Avrupa Birliği dışındaki ülkelerden nitelikli personel ihtiyacını karşılamayı hedeflemektedir. Yürürlüğe giren yasa sayesinde, Almanya’da iş gücüne katılmak isteyen kişiler başvuruda bulunabilirler. Bu yasa ile birlikte üniversite mezunlarının yanı sıra kendi meslek dalında tecrübeye sahip ve / veya mesleki eğitim almış kişiler de başvuruda bulunabilirler. Almanya’nın yürürlüğe koymuş olduğu yasa çerçevesinde, ülkeye alınacak kişilerde meslek gruplarına göre farklı düzeylerde Almanca bilgisi aranmaktadır. Yasanın getirdiği bir diğer avantaj ise (mesleki yeterlilik ve eğitim şartlarının yerine getirilmesi çerçevesinde) 6 ay boyunca iş arama vizesinin devlet tarafından verilmesidir.

Mezuniyet denkliği ve mesleki yeterlilik

Başvurunuzun gerçekleşmesinden sonra Alman hükümeti yetkililerince uygunluk almanız durumunda, diplomanızın ülke şartlarına uygunluğunu ispat etmeniz ve denklik almanız gerekmektedir. Aynı durum mesleki beceriniz ya da mesleki eğitiminizi de ispat ederken de geçerlidir. Aşağıdaki link denklik konusunda size yardımcı olacaktır.

https://www.anerkennung-in-deutschland.de/html/tr/mesleki-tanima-denklik.php

Bunlara ek olarak herhangi bir üniversite bitirmediyseniz veya mesleki bir eğitiminiz yoksa (örn : meslek lisesi) göç yasasından faydalanamazsınız.

‘Make it in Germany’ platformu Türkçe dahil bir çok dilde destek veren bir platformdur. Bu platform sayesinde açık pozisyonlar, alınabilecek mesleki eğitimler, vize türleri hakkında bilgiler, denklik işlemlerinin yapılması ve Almanya’da yaşam ve benzer birçok konuda bilgiler verilmektedir.